Šta je frontotemporalna demencija?
Demencija je sporo, progresivno propadanje mentalnih funkcija, uključujući pamćenje, razmišljanje, rasuđivanje, sposobnost učenja, a često su prisutne i promjene ličnosti. Demencija je krovni pojam, a postoji više vrsta demencije npr. Alzheimerova bolest, vaskularna demencija, frontotemporalna demencija itd.
Frontotemporalna demencija (FTD) je grupa demencija koje nastaju kao posljedica nasljednih ili spontanih poremećaja koji uzrokuju degeneraciju frontalnog i temporalnog režnja mozga.
Frontotemporalna demencija čest je oblik demencija s ranim početkom, dakle kod osoba od 55 do 65 godina. Čini do 10% demencija. Jednako zahvaća muškarce i žene, za razliku od Alzheimerove bolesti koja je češća kod žena. Postoji frontalni oblik frontotemporalne demencije i primarna progresivna afazija.
Najčešći simptomi kod osoba s frontotemporalnom demencijom su sljedeći:
Promjene ličnosti i ponašanja – neprikladno socijalno ponašanje, poteškoće u prepoznavanju emocija na licima drugih osoba, nepristojan govor, neprimjereno seksualno ponašanje, impulsivnost, kontinuirano ponavljanje istih radnji, stavljanje predmeta u usta, cmoktanje usnama, zanemarivanje lične higijene i slično
Jezične poteškoće – teško pronalaze riječi i ne razumiju šta im se govori, neki znaju tačno govoriti međutim ono što govore nema smisla, dok neke osobe imaju poteškoće s imenovanjem objekata i prepoznavanjem lica. Kako demencija napreduje, osobe sve manje govore ili samo ponavljaju ono što čuju. Na kraju, kao i kod većine demencija slijedi potpun gubitak govora.
Problemi s mišićima i kretanjem – tremor, slaba koordinacija, padovi, mišićna grčenja. Otežana kognicija – nemogućnost planiranja i fokusa, upotreba krivih stvari za krive zadatke u krivo vrijeme.
Lion’s Mane (Hericium Erinaceus) – Mozgalica DL
Gljiva Lion’s Mane – Lavlja griva je jestiva i medicinska gljiva koja se vijekovima koristi u tradicionalnoj kineskoj medicini. Njeno djelovanje utječe na nervni sistem, kognitivne funkcije i imunitet te poboljšava tjelesnu učinkovitost.
Posljednjih godina utvrđeno je da polisaharidi sadržani u ovim gljivama imaju imunomodulacijska, neuroprotektivna i neuroregenerativna svojstva.
Kako Lavlja griva poboljšava funkcionisanje nervnog sistema?
Američki i kineski stručnjaci uspjeli su iz izdvojiti dva aktivna sastojka – hericenon i erinacin – koji potiču proizvodnju faktora neuronskog rasta (NGF).
NGF – hormon odgovoran za razvoj novih i održavanje zdravlja zrelih neurona
Spomenute aktivne tvari iz lavlje gljive uspijevaju utjecati na mozak zato što zbog svoje niske molekularne težine lako prelaze iz krvotoka u mozak.
Komunikacija unutar nervnog sistema odvija se između krajeva neurona koji se nazivaju aksoni. Aksoni provode električne impulse s jednog neurona na drugi. Odgovarajući nivo mijelina (masne tvari koja okružuje aksone) bitna je za pravilno odvijanje ovog procesa. Spojevi sadržani u Lion’s Mane-u povećavaju NGF faktor, koji podržava proces mijelinizacije i na taj način poboljšava neuronsku komunikaciju i rad mozga.
Mozgalica DL – Lavlja griva u sastavu jedne kapsule sadrži 600 mg ekstrakta spora gljive Lavlja griva. Mozgalica DL kapsule su dostupne u apotekama širom BIH, a u Svjetskoj sedmici svijesti o FTD-u (frontotemporalna demencija 22.09. – 29.09.2024.) za direktne narudžbe ovog proizvoda dajemo popust u iznosu od -15% uz besplatnu dostavu.