Šta se tačno dešava sa vašim tijelom kada jedete kasno uveče?
Svima se ponekad dogodi da se u sred noći probudi i zaputi ka kuhinji kako bi u frižideru pronašao hranu.
To je jednostavno jače od nas. Naučnici su utvrdili da postoji veća opasnost od gojaznosti i dobijanja hroničnih bolesti poput dijabetesa ako hranu jedemo kasno uveče, umjesto da je konzumiramo tokom dana.
Bilo da jedete kompletan obrok ili mali sendvič, kasni obrok može da ima čudne i neželjene efekte na vaše zdravlje. Jedno je sigurno, poremetićete prirodni ritam vašeg tijela. Vjerovatno vam je poznat osjećaj neprijatnosti i nesanice, koji uslijedi nakon kasnog obroka. Organizam se budi, ne može da spava, što narušava memoriju i odmor potreban za funkcionisanje sljedećeg dana.
Konzumiranje kasno u noći može vas samo učiniti još više gladnim u narednih 24 sata. Neophodno je hormonu grelin, koji utiče na sitost dati vrijeme da se resetuje za naredni dan. On u krvotoku raste nekoliko sati prije svakog obroka a vrhunac dostiže neposredno prije uzimanja hrane. Nakon obroka, nivo pada. To znači da ćete osjećati daleko veću glad ako jedete noću, dok će se vaš metabolizam usporiti, što će uz povećan unos kalorija dovesti do rasta tjelesne težine.
Na kraju, konzumiranje hrane kasno u noć može izazvati kiseline. Stomaku je potrebno nekoliko sati da se isprazni nakon velikog obroka, ali ako jedete i odmah legnete, možete imati problem sa kiselinom iz želuca.